Göğüs ağrısı

Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU
varbak.com - Göğüs ağrısı önemlidir
Göğüs ağrısı önemlidir
Bize kalp krizi korkusu yaşatan ağrılardan korkar, hafif bir göğüs ağrısı hissettiğimizde bile soluğu doktorda alırız. Göğüs ağrısı bir kalp-damar hastalığının ilk ve tek belirtisi olabildiğinden bu doğru bir davranıştır. Göğsün tam ortasına yerleşen, sol kola, çeneye, dişlere yayılan bir ağrının kalp ile ilişkili bir sorun olup olmadığını öğrenmek gerekir.

EĞER böyle bir ağrı eforla ortaya çıkıyor, dinlenmeyle geçiyor, üzüntü, stres ve heyecanlarla tetikleniyorsa, hele bir de beraberinde yorgunluk hissi, baş dönmesi, bulantı, ince ve soğuk bir terleme ve kendini kötü hissetme gibi belirtiler de varsa kalp ilişkili olma olasılığı fazladır. Böyle bir tablonun önceden kalp hastası olduğu bilinen bir kişide ortaya çıkması halinde kalp-damar hastalığına bağlı bir göğüs ağrısı olması ihtimali daha da artacaktır. Eğer hipertansiyon, şeker, yüksek kolesterol, kilo fazlalığı gibi hazırlayıcı faktörler de varsa bu olasılık daha bir dikkatle araştırılmalıdır.

REFLÜ MÜ, KALP Mİ

Ne iyi ki göğüs ağrılarının çoğu kalp hastalığı ile ilişkili değildir. Kalp hastalığı dışında göğüs ağrısı oluşturan birçok neden var. Bunlardan biri ve sık görüleni "reflü özafajiti" ismi ile tanımlanan yiyeceklerin mideden yemek borusuna geri kaçması halidir. Öyle ki reflü özafajitine bağlı göğüs ağrıları, yerleşim yeri ve ağrının biçimi nedeniyle gerçek bir kalp ağrısından güçlükle ayrılır. Bir doktor arkadaşımın söylediği şu cümleyi hiç unutmam: "Bu reflü ağrısı öyle bir ağrı ki, doktor olmasam, reflü olduğumu bilsem bile her ağrıda kendimi acil servise atacağım." Gerçekten de asitli mide muhtevasının yemek borusuna geri kaçması, göğsün tam ortasında yumruk şeklinde korkutucu bir ağrıya neden olmaktadır. Reflü sorununun stres veya eforla belirginleşebilmesi ise karmaşıklığı daha da artırmaktadır.

BAŞKA NEDENLER VAR

Göğüs ağrısının daha pek çok nedeni var. Safra kesesi hastalıklarında, özellikle safra kesesi taşlarında, kalp ağrılarını taklit eden göğüs ağrıları olabiliyor. Mide spazmları, gaz ve şişkinlik gibi sıradan hazımsızlık sorunları bile göğüs ağrısını taklit edebiliyor. Pankreas bezinin iltihaplanması nda, mide ve onikiparmak bağırsağı ülserlerinde de kalp ağrısı benzeri göğüs ağrıları ortaya çıkabiliyor. Yemek borusunun mideyle birleştiği bölgeye yakın alanlarda oluşan kas spazmlarının da kalp ağrılarını taklit edebileceği biliniyor. Göğüs ağrılarının bezen akciğer kaynaklı olması da söz konusu. Özellikle yan ağrıları, derin nefes almakla artan ağrılar akciğer zarı iltihaplanmaları na işaret ediyor. Kalp ağrısını taklit edecek derecede tipik göğüs ağrılarına, göğüs duvarı kaslarının iltihaplandığı veya kas, kıkırdak, kemik birleşim noktalarının tahriş olduğu durumlarda rastlanabiliyor. Kaburga kemikleri arasında geçen sinirlerin de kalp ağrısını taklit edebilen göğüs ağrılarına yol açabildiği aklınızda olsun.

Göğüs ağrısı önemlidir, ama bu ağrılar her zaman önemli bir sağlık sorununa işaret etmeyebilir. Yazımızda anlattığımız ipuçlarına dikkat edildiğinde bir göğüs ağrısını yorumlamamız ve tıbbi yardım alma kararını vermemiz kolaylaşacaktı r. Eğer ilk kez bir göğüs ağrısı sorunu yaşarsanız kesin teşhisi uzman bir doktora bırakın. Her göğüs ağrısından korkmayın, her göğüs ağrısını kalp ile ilişkili sanmayın, ama göğüs ağrısının ciddi bir kalp sağlığı problemine işaret edebileceğini de unutmayın.

BİR UYARI

Kalp ağrısının özellikleri

Eğer göğüs ağrısı hareket edince şiddetleniyor, dinlenince hafifliyorsa.

Yürürken, koşarken, ani efor yaparken ortaya çıkmışsa.

Soğuk havalarda, stres ve heyecan durumlarında sıklaşıp belirginleşiyorsa.

Nitrogliserin veya nitrat benzeri ilaçları aldıktan 2-5 dakika sonra hafifliyorsa kalp ile ilişkili olma ihtimali artmaktadır.

AKLINIZDA OLSUN

Kalp kriziyle ilişkili ağrıların özellikleri

Boyuna, çeneye, boğaza, omuza ve kollara yayılma eğilimi

Ağrıya eşlik eden "kendini kötü hissetme" hali.

Ağrıyla birlikte nefes darlığı, çarpıntı, sıkıntı hissi, bulantı ve terlemenin mevcudiyeti

Ağrının genellikle sol kolda ve kolun iç kısmında hissedilmesi

KRİZİN OLUŞUMU

Kalp ile ilişkili göğüs ağrıları "Angina Pektoris" şeklinde eforla gelen, dinlenince geçen ve kalbin belirli bir süre oksijensiz kaldığına işaret eden ağrılar olabildiği gibi, bir "kalp krizi"nin oluştuğunu gösteren ciddi sebeplerden de kaynaklanabilir. Bir göğüs ağrısı dinlenme esnasında da oluşabiliyor, şiddetini giderek artırıyor, dil altı ilaçları ile hafiflemiyor ise boyuna, boğaza, çeneye, omuza veya kola yayılıyorsa, beraberinde nefes darlığı, terleme, bulantı, kusma, baygınlık hissi, baş dönmesi gibi ilave belirtiler de mevcutsa öncelikle kalp krizi olasılığı düşünmekte fayda var. Hemen tıbbi yardım almaya bakın.

PSİKOLOJİK OLABİLİR

Hekimlik uygulamalarında sık karşılaştığımız göğüs ağrısı nedenlerinden biri de psikolojik kökenli onlardır. Eğer ağrı hareket etmeden de oluşabiliyor ve hatta hareket edince ortadan kalkıyorsa, parmakla gösterilebilecek kadar küçük bir alanda, sabit şekilde sürekli olarak aynı şiddette hissediliyorsa, stres, üzüntü gibi faktörler, depresif dönemlerde belirginleşiyorsa, ağrının ruhsal kökenli olması ihtimali yüksektir. Bu ağrıların daha çok orta yaşlı kadın ve erkeklerde, özellikle hastalık korkusu yaşayanlarda, aile veya yakın çevresinde yakın bir dönemde kalp sağlığı sorunu yaşayan kişilerin olduğu durumlarda ortaya çıkması dikkati çekicidir. Hemen belirtelim! Herhangi bir göğüs ağrısını "sinirsel" kökenli olarak değerlendirmeden önce ciddi olasılıkların tümünü gözden geçirip bertaraf etmek gerekiyor.

UNUTMAYIN
Ağrı nerelere yayılır
Çene
Sağ kol ve omuz
Sırt
Mide ve karın bölgesi
Göğüs kafesinin ön yüzü

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

sağ göğüs ağrısı, sol göğüs ağrısı.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !